Нарастващият дефицит на горива, съпроводен с драстично повишаване на цените на електроенергията е тема, която все повече излиза на челно място в обществените дискусии и култивира нови идеи и подходи за по-ефективно енергоспестяване. В търсене на алтернативи, се създават и усъвършенстват технологии и приложения, позволяващи лесно и ефикасно оползотворяване на мощната и неизчерпаема слънчева енергия.
Използването на енергия от фотоволтаични системи е стъпка, която може значително да снижи стойността на основното перо в бюджета на всеки потребител – разходите за ток. Но за да направим тази първа крачка наистина ефективна, е необходимо да използваме електроенергията разумно и балансирано всеки ден. Икономията на енергия не изисква специални технологии, може да се прилага от всеки и да се постигне лесно, по много начини:
Как да пестим енергия в жилището си:
- Уплътнете фугите на прозорците и вратите.
- Постарайте се да изберете за постоянно обитавани помещения тези, които са южно ориентирани и с максимално слънчево греене.
- Използвайте разклонител с много гнезда и ключ за изключване. По този начин, с натискането само на едно копче ще можете да изключвате много електроуреди, включително и такива, които харчат доста електроенергия на режим “stand by”.
- При покупка на eлектроуреди, обърнете внимание на техния енергиен клас. Уредите с маркировка “А”, “А+” и “А++” са с висок енергиен клас, което означава, че използват минимално количество енергия при максимална мощност.
- Поставете топлинна изолация върху външните стени, пода и тавана. По този начин, съхранявате топлината за по-дълго време през студените дни и се предпазвате от горещините през лятото.
Как да пестим енергия при отопление и вентилация:
- Проветрявайте, като отваряте прозорците напълно, за кратко време. Оставените продължително време леко притворени прозорци, пропускат много топлина навън и малко свеж въздух навътре.
- Заменете старите, ниско ефективни отоплителни уреди с нови, имащи висок коефициент на полезно действие.
- През нощта помещенията не бива да се охлаждат напълно, затова не изключвайте отоплителните уреди, а само понижете температурата им на работа.
- Поставяте отоплителните уреди точно под прозорците.
- Не покривайте и не преграждайте отоплителните уреди с тежки завеси или мебели.
- Поддържайте чисти филтрите на климатиците – така електромоторите не се затормозяват и работят по-ефективно.
- Поддържайте чисти отражателните повърхности на уредите с лъчисто отопление.
- Монтирайте терморегулатор за автоматично регулиране на работата на уредите – това ще подържа предварително зададената от вас температура на помещението с минимален разход на енергия.
Как да пестим енергия при използване на телевизора и компютъра:
- При възможност, подменете старите телевизори и монитори с нови, по-икономични.
- Не оставяйте монитора или компютъра на “stand by” режим, когато не се използват – по този начин, те (особено по-старите модели) изразходват почти същото количество енергия, каквото и докато се работи с тях.
- Използвайте монитор, отговарящ на вашите нужди – колкото е по-голям, толкова повече енергия консумира. Настройте екрана на монитора или телевизора на максимална икономия на енергия.
- Настройте компютъра и монитора си да се включват на „Sleep mode” след няколко минути неизползване.
- Изключвайте от контактите зарядните устройства, когато не ги използвате. Количеството електроенергия, което използват докато реално не вършат никаква работа, е неоправдано високо.
Как да пестим енергия от осветление:
- Използвайте енергоспестяващи осветителни тела. Енергоспестяваща крушка с мощност 20 W доставя същото количество светлина, като крушка с нажежаема жичка с мощност 100 W.
- Икономичните крушки изразходват по-малко ток и функционират по-дълго време.
- Включвайте осветлението, само когато се нуждаете от него, и го изключвайте, когато не сте в помещението – ефектът може да е до 10% икономия от електроенергия.
- Боядисайте в светли тонове стените на стаите, така ще спестите около 2% електроенергия за осветление.
- Поддържайте прозорците винаги чисти и почиствайте редовно осветителните тела.
- Ако е възможно, използвайте осветителни тела с възможност за комбинирано включване на крушките.
- Засаждайте дървета на повече от 5 м. от прозорците на сградата, за да не пречат на слънчевата светлина и топлина да проникват през тях.
Как да пестим енергия при готвене и използване на котлона и фурната:
- Използвайте готварската печка само когато имате намерение да готвите повече. За по-кратки процедури се доверявайте на микровълновата фурна – тя изразходва едва 1/3 от енергията на готварската печка.
- Фурната да се нагрява предварително само в извънредни случаи, когато това се изисква.
- Използвайте пълния обем на фурната и при възможност приготвяйте няколко ястия последователно, за да се избегне повторно подгряване.
- За фурна са най-подходящи съдовете от керамика или масивен метал. Използвайте фолио за покриване на съдържанието на съда.
- В случай, че печете често, снабдете се с фурна на горещ въздух, която ще ви спести до 40 % от необходимата електроенергия.
- При готвене върху котлон, използвайте съд с дебело дъно и капак. Диаметърът на котлона трябва да съответства на диаметъра на съда, сложен върху него, за да няма загуба на топлина.
- Когато приготвяте някакво ястие, избягвайте да отваряте често капака на тенджерата или фурната, защото се губи много топлина.
- Вместо да използвате микровълновата фурна, оставяйте храната да се размрази в хладилника една нощ предварително.
- Приготвянето на кафе с кафе-машина, варенето на яйца в електрическа яйцеварка, кипването на вода с електрическа кана и печенето на филийките с тостер е с 50 до 70% по-евтино, отколкото ако използвате за тази цел котлон или фурна. Малките електроуреди са предназначени за приготвянето на малко количество храна за сравнително кратко време. Те имат по-малка мощност и консумират по-малко електроенергия.
- Използването на фритюрник вместо електрическа печка или котлон спестява до 25% енергия.
- Използвайте в максимална степен тенджери под налягане – постигате до 20% икономия на електроенергия.
- Продуктите, нарязани на дребни парченца се сваряват по-бързо.
- При приключване на готвенето, изключете фурната или котлона 5 минути по-рано. Остатъчната топлина почти винаги е достатъчна, за да се завърши яденето. Така, с 5 минути икономия от всяко готвене може значително да намали сметките за ток.
Как да пестим енергия при използване на фризера и хладилника:
- Хладилниците и фризерите трябва да се намират в прохладни помещения с добра вентилация, отдалечени от отоплителни уреди и пряка слънчева светлина. С всеки един градус над 20°С, потреблението им нараства с около 6 %.
- Ако хладилникът/фризерът ви е над 10 годишен, заменете го с нов. Инвестирайте в уреди с клас А за енергийна ефективност. Тези модели са по-скъпи, но вложените средства бързо се възвръщат от по-ниското потребление на електроенергия.
- Подберете фризер или хладилник с обем, съобразно нуждите си.
- Оптималната температура на работа е около 5-7° C за хладилниците и минус 18° C за фризерите.
- Осигурете свободна циркулация на въздуха при задната част на хладилника/фризера и почиствайте редовно топлоотделящите му елементи.
- Подменяйте своевременно старите уплътнения и дефектните врати. По възможност отваряйте вратата на фризера/хладилника по-рядко и за по-кратко време.
- Оставяйте топлите храни да се охладят напълно преди да ги приберете в хладилника. Замразявайте ги винаги правилни опаковани.
- Редовно размразявайте хладилника/фризера и почиствайте своевременно вътрешната му част от лед – това също пести енергия.
Как да пестим енергия при използване на перални, съдомиялни и сушилни:
- Използвайте пералнята, съдомиялната и сушилнята с пълния им капацитет – ако са частично заредени, със същата енергия ще изперат/измият/изсушат по-малко дрехи/съдове. Пускайте ги най-вече вечер, когато цената на електроенергията е по-ниска.
- Предварителното пране е необходимо само за силно замърсени дрехи. За нормално замърсено пране, изберете енергоспестяваща програма.
- Преди да преместите прането в сушилнята, го оставете да се изцентрофужи добре.
- След всяко сушене почиствайте въздушния филтър, за да предотвратите удължаване на времето за сушене.
- За леко замърсени чинии, използвайте спестяваща или кратката програма.
Как да пестим енергия при използване на бойлера:
- Използвайте бойлер с подходящ обем, съобразно вашите нужди от топла вода. За затопляне на малки количества вода (например в кухните), използвайте бързозагряващи бойлери с вместимост 5-10 литра, които се монтират над мивките.
- Настройте терморегулатора на бойлера на 50° C – Тази температура е напълно достатъчна и е минималната граница за защита от бактерии.
- Не дръжте електрическия бойлер включен през целия ден. Използвайте по-евтината нощна тарифа – това няма да спести електроенергия, но значително ще намали сметката ви.
Чрез подобни многобройни и простички начини за рационално използване на енергийните ресурси, можем чувствително да намалим разходите си за плащане на сметки. В глобален аспект, тези малки стъпки редуцират консумацията на горива в България, правят я енергийно по-независима и значително намаляват щетите, които нанасяме на на околната среда.
Намалената консумация, която се прилага днес от всеки от нас, означава мисъл за нашето бъдеще и това на децата ни.
Ако енергоспетяването е наш осъзнат и информиран избор, действайки локално, ние допринасяме активно за глобалната идея за една чиста и зелена планета.